برخی از قوانین ثبت دامنه ایرنیک به شرح زیر می‌باشد.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png نیک هندل چیست؟
نیک هندل در واقع همان اکانت nic.ir است. با ایجاد یک هندل در قسمت ir Domain Registration شما می‌‌توانید در پنل شخصی که برای شما ایجاد می‌شود دامنه‌های ir را ثبت کنید.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png با ثبت یک دامنه ir مالکیت آن در اختیار چه کسی خواهد بود؟
مالکیت معنوی و حقوقی دامنه ir متعلق به کسی است که نام وی به عنوان legal holder (مالک قانونی) و دیگر مشخصات وی (نظیر آدرس، شهر، کدپستی و تلفن) در قسمت اصلی مشخصات دامنه ir ثبت شده باشد. همچنین مدیریت ثبت دامنه (Admin Handle)، مدیریت تغییر dns و ip دامنه (Technical Handle)، و همچنین مدیریت مالی (پرداخت و تمدید) دامنه (Biling Handle) در اختیار کسی است که نیک‌هندل وی در قسمت مربوطه ثبت شده باشد.

جهت دریافت مشخصات مربوط به دامنه ir می‌توانید به صفحه whois مراجعه کنید.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png آیا این امکان وجود دارد که بخواهم بدون آن که اختیار دامنه را از دست بدهم، برخی از اختیارات پنل دامنه ir را به دیگران تفویض کنم؟
بله. شما می‌توانید هنگامی که دامنه را ثبت می‌کنید در قسمت Technical IRNIC Handle و Billing IRNIC Handle نیک هندل شخص مورد نظر را وارد نمایید. توجه داشته باشد کسانی که می‌خواهید اختیارات را به آنها تفویض کنید باید دارای نیک‌هندل باشند.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png آیا می‌توان دامنه‌ای را که هر حال ثبت آن هستم در همان لحظه ثبت به شخص دیگری انتقال دهم؟
بله. کافیست در هر سه گزینه Administrative IRNIC Handle و Technical IRNIC Handle و Billing IRNIC Handle نیک هندل شخص مورد نظر را وارد نمایید. با این کار پس از ثبت دامنه، دامنه مذکور در پنل آن شخص قرار می‌گیرد و شما پس از آن اختیاری در مورد آن دامنه ندارید.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png زمان فعال شدن دامنه های ir. پس از ثبت چقدر است؟
معمولا حداکثر زمان ثبت دامنه های IR. دو روز (و کمتر) می باشد. از آنجا که این نوع دامنه ها می بایست قبل از ثبت، توسط مرکز فیزیک نظری (NIC.IR) تائید شوند، لذا این نوع دامنه ها بصورت آنلاین قابل استفاده و ثبت نمی باشند.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png برای ثبت دامنه ir. چه مشخصاتی الزامی است؟
برای ثبت دامنه ir. لازم است که یک نام، شهر، آدرس و کدپستی معتبر در داخل کشور ایران و تلفن در اختیار NIC قرار داده شود. در غیر این صورت دامنه تایید نخواهد شد.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png دامنه ها را تا چند سال می توان ثبت کرد ؟
دامنه IR را می‌توان برای مدت یک سال و یا پنج سال ثبت یا تمدید کرد.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png آیا دامنه ها قبل از پایان دوره ثبت شان قابل تمدید هستند؟
بله .شما می توانید پیش از پایان زمان انقضای دامنه خود ، آن را تمدید کنید.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png تمدید یک دامنه ir چگونه است؟
جهت تمدید دامنه ابتدا باید درخواست تمدید (Renewal) در نیک‌هندل دامنه مورد انجام گیرد، سپس پرداخت مالی تمدید انجام شود. همچنین جهت تمدید دامنه های IR. ماکزیمم امکان بالابردن تاریخ ابطال دامنه ۶ سال است.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png آیا پرداخت هزینه دامنه توسط شما حقی را برای شما ایجاد می‌کند؟
خیر. پرداخت کننده هزینه فقط یک رابط پرداخت است و کلیه حقوق و امکان تمدید و انتقال و… در اختیار دارنده نیک‌هندل خواهد بود.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png درصورتیکه دوره یک دامنه تمام شده و تمدید هم در مهلت قانونی انجام نشود چه شرایطی پیش می‌آید؟
دوره‌هایی که یک دامنه ir در صورت تمدید نشدن در آن قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

١. قبل از تاریخ اتمام اعتبار دامنه ، ۴ ایمیل در فاصله زمانی ۶۰، ۳۰، ۱۵ و ۷ روز مانده به تاریخ انقضاء دامنه برای مشتری ارسال خواهد شد.

٢. در صورتی که اعتبار دامنه به اتمام رسیده باشد و مشتری نسبت به تمدید دامنه اقدام ننماید دامنه تا یک ماه در Panel ثبت کننده باقی خواهد ماند ولی امکان ترانسفر دامنه در این دوره وجود نخواهد داشت. در این دوره ایمیل تمدید برای مالک دامنه ارسال می شود، دامنه غیرفعالخواهد بود ولی کلیه اطلاعات حفظ می‌گردد.

٣. در صورتی که دوره یک ماهه نگهداری دامنه به پایان برسد و دامنه از طرف مالک تمدید (Renew) نشده باشد تا یک ماه بعد در دوره جدیدی خواهد رفت که اطلاعات از بین نرفته ولی دامنه قفل (Lock) خواهد ماند. Lock شدن دامنه از طرف پژوهشگاه (nic) خواهد بود. امکان تمدید در این دوره وجود دارد ولی مالک دامنه می بایست دو برابر مبلغ تمدید را به عنوان جریمه پرداخت نماید

۴. بعد از ۲ ماه در صورت Renew نشدن دامنه توسط مشتری، دامنه توسط پژوهشگاه آزاد می شود و هر شخص دیگری امکان ثبت دامنه را خواهد داشت.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png علت مشاهده پیغام error DNS server not fond بعد از تغییر DNS سایت چیست؟
احتمالا مشکل مربوط به DNS سرور میزبان می باشد. شما میبایست ابتدا از صحت نام DNS وارد شده بصورت دقیق مطمئن شده و در صورت عدم حل مشکل، با مرکز ارائه دهنده DNS (هاست) خود تماس حاصل نمائید.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png در صورتی که فعلا برای دامنه‌ای که در حال ثبت آن هستم فضای وب (هاستینگ) در نظر نگرفته‌ام، هنگام ثبت در قسمت Name Server و IP چه بنویسم؟
می‌توانید یک Name Server و IP فرضی را وارد کنید اما نباید خارج از استاندارد DNS باشد. به عنوان مثال می‌توانید مقادیر زیر را وارد کنید:
Name Server: 1. ns1.indns.ir 2. ns2.indns.ir

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png برای تغییر اطلاعات صاحب دامنه ir. چه کارهایی باید انجام شود؟
مشخصات صاحب دامنه پس از ثبت قابل تغییر است ، اما نحوه این تغییر با توجه به نوع دامنه متفاوت می باشد. در دامنه های غیر ir. این امکان از طریق پنلی که در اختیار صاحب دامنه قرار داده شده است قابل انجام می باشد. اما در دامنه های ir. این امکان از طریق پنلی که در اختیار صاحب دامنه قرار داده شده است امکان پذیر نمی باشد و باید به صورت زیر عمل نمایید:

صاحب فعلی دامنه (یعنی کسی که مشخصات وی به عنوان legal holder ثبت شده است) درخواستی مبنی بر تغییر اطلاعات دامنه خود برای NIC.IR فکس نموده و یا به ایمیل info[at]nic.ir ارسال نماید.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست:
- اشخاص حقیقی: فتوکپی شناسنامه و امضای فرد (صاحب فعلی و صاحب جدید دامنه)
- اشخاص حقوقی: درخواستی به همراه سربرگ و مهر شرکت و امضای مدیر عامل شرکت (صاحب فعلی و صاحب جدید دامنه)
همچنین جهت این تغییر مشخصات لازم است مبلغ انتقال بصورت آنلاین از همین سامانه پرداخت گردد.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png آیا برای تغییر مشخصات دارنده دامنه هزینه‌ای باید پرداخت شود؟
برای تغییر مشخصات به معنای تغییر legal holder بله. اما برای تغییر مشخصاتی همانند آدرس و شماره تماس خیر نیازی به پرداخت مبلغ نمی‌باشد.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png آیا برای تغییر رابط دامنه (تغییر NicHandle) نیازی به پرداخت هزینه انتقال هست؟
خیر.

http://interweb.ir/gf/uploads/icon/arrow_rtl.png چه کسی می‌تواند رابط (Contact) یا همان NicHandle دامین خود را عوض کند؟
فقط کسی که نام وی به عنوان legal holder در دامنه ثبت شده می‌تواند رابط (contact) یا همان نیک‌هندل ادمین را عوض کند.

داشتن یک نام مناسب برای وب سایت کمک شایانی در موفقیت وب سایت شما خواهد داشت . عواملی همچون تعداد حروف کمتر ، تشابه نام با آنچه وب سایت ارائه می دهد ، پرهیز از املای نا مانوس ، خوش آهنگ بودن و عوامل دیگر تاثیر زیادی در پیشرفت وب سایت دارد . پس لازم است پیش از انجام هر کاری دامنه مناسبی را برای سایت خود در نظر بگیرید.

سيستم های مدیریت محتوا كه امروزه در وب بنام CMS شناخته ميشوند كه يك برنامه نرم افزاري روي سرور هستند و به مدير سايت اجازه ميدهند تا محتواي سايت را تغيير دهد بدون نياز به طراحي دوباره سايت .
چرا شما يك CMS لازم داريد ؟
اگر سايت شما هر چند وقت يكبار (مثلا هر دو هفته) به روز ميشود ميتوانيد بجاي اينكه هر بار به يك شركت طراحي وب مراجعه كنيد ، خودتان با نصب يكي از اين برنامه هاي مديريت محتوا ، تغييراتتان را روي سايت اعمال كنيد .
اگر شما سايت خود را اصلا بروز نميكنيد ، بايد كم كم به فكر بيافتيد ، چون بيننده هاي شما وقتي هميشه با يك صفحه هميشگي روبرو شوند كم كم شما را فراموش ميكنند ، چون چيز جديدي براي عرضه نداريد .

پس از ثبت هر سفارش فاکتور مربوط به آن سفارش به صورت اتوماتیک ایجاد خواهد شد و پس از آن قادر خواهید بود به روش های مختلفی مثل پرداخت آنلاین یا واریز به حساب بانکی و ... آن را پرداخت نمایید. با پرداخت هر فاکتور بقیه مراحل تایید سفارش و فعال سازی آن به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد و در اولین فرصت ممکن قادر به استفاده از سرویس خود خواهید بود.
در صورت بروز هر مشکل و تاخیری نگران نباشید ! با استفاده از راه های مختلف ارتباطی می توانید مشکل را با ما در میان بگذارید !
ما در کنار شما هستیم ...

یک سایت می تواند نقش یک بروشور تبلیغاتی را برای شما بازی کند حتی با امکاناتی بسیار بیشتر از یک بروشور ساده. شما با استفاده از یک سایت اینترنتی می توانید به راحتی محصولات خود را به بازدید کنندگان خود معرفی کنید، آنها را از آخرین تغییرات مطلع کنید، اطلاعات مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار دهید و یا حتی نظرات و پیشنهادات آنها را جمع آوری کنید. حتی می توان با ایجاد یک انجمن گفتگو در سایت به سایرین اجازه داد نظرات خود را اعلام کنند و به نظرات دیگران پاسخ دهند. پس نقش وبسایت خود را دست کم نگیرید !
در صورتی که نیاز به ارتقاء سایت خود دارید یا نیاز به طراحی حرفه ای دارید، نیازهای خود را با ما درمیان بگذارید...